09 455 11 21 / 050 531 6341
matkat@pamplemousse.fi
Ranskan matkat
Italian matkat
Yritys
Ranskan lippu valikossa

Provence ja Camargue pyöräily

Suurelta osin luonnonpuiston alueella

Provence ja Camargue – omatoiminen pyöräretki, 8 päivää – 7 yötä
Päivämatkat 40-50 km, yhteensä noin 251 km

Matka läpi flamingojen ja villihevosten asuttaman Camarguen luonnonpuiston sekä historiallisten Provencen kaupunkien (Avignon, Arles…). Reitti kulkee Camarguen alueella maaseudulla, yöpymisiä myös kaupungeissa.

Pyörämatka on omatoiminen ja sen voi tehdä 21.3.-1.11.2026. Saapumispäivä on sunnuntai, lisämaksusta myös muu päivä mahdollista. Jos lähtijöitä on 4 tai enemmän, niin aloituspäivän voi valita vapaasti ilman lisämaksua. Matkatavarat kuljetetaan etapilta toiselle. 24-vaihteiset pyörät. Saatavana myös sähköpyörät lisämaksusta.

1.päivä: Avignon
Saapuminen Avignoniin. Hotelli antaa teille pyörät ja reittikartat. Tutustumista kaupunkiin ja majoittuminen hotelliin.

2.päivä: Avignon – Arles ~ 45 km
Aamulla klo 9.30 teillä on tapaaminen pyöräreittituottajan kanssa. Tuottaja tarkistaa pyörät ja antaa teille ohjeet pyöräilyyn. Päivän aikana pyöräilette La Craun läpi keskiaikaiseen Les Baux de Provencen kylään, joka sijaitsee korkealla kallion päällä. Kylästä on upeat näkymät ympäröivälle maaseudulle. Iltapäivällä saapuminen Arlesiin. Arles on roomalaisten perustama kaupunki, joka tunnetaan myös Van Goghin kaupunkina. Illallinen ja yöpyminen Arlesissa.

3.päivä: Arles – Saintes Maries-de-la-Mer ~ 37 km
Päivä lähtee käyntiin kauniin Camarguen maisemissa, joka on kuuluisa flamingoista, valkoisista hevosista ja härkätiloista. Lounastauko kannattaa pitää lähellä härkätaisteluareenaa. Reitillä voitte tavata harvinaisia lintulajeja. Iltapäivällä saapuminen Saintes Maries-de-laMeriin, jossa illallinen ja yöpyminen.

4.päivä: Saintes Maries-de-la-Mer – St. Gilles ~ 39 km
Aamulla kannattaa käydä pulahtamassa Välimeressä. Seuraava etappi vie teidät Camarguen läpi ja riisipeltojen ohi. Ylitätte Rhône-joen lautalla ja matka jatkuu kohti St. Gillesiä, jossa majoittuminen ja illallinen.

5.päivä: St. Gilles – Pont du Gard – Remoulins ~ 42 km
Camargue jää taaksenne, kun palaatte Provencen alueelle. Reitti kulkee pienillä teillä viini- ja hedelmätarhojen läpi, joista avautuvat upeat näkymät Mont Ventoux’lle ja Pont du Gardille. Illallinen ja majoittuminen Remoulinsiin.

6.päivä: Remoulins – Uzès – Remoulins ~ 39 km
Pieniä teitä pitkin Uzésin kylään. Uzés on yksi Provencen kauneimpia kyliä. Päivän aikana mahdollisuus
myös käydä uimassa Gardon-joessa. Paluu takaisin Remoulinsiin. Illallinen ja yöpyminen Remoulinsissä
(sama hotelli kuin edellinen).

7.päivä: Remoulins – Avignon ~ 49 km
Pyöräilette upeissa Garriguen maisemissa Tavelin viinikaupunkiin. Tavelissa voitte maisetella viinejä ja
palata sen jälkeen viinitarhojen läpi Rhône-joelle. Paluu Avignoniin. Pyörien luovutus hotellilla. Illallinen ja
yöpyminen Avignonissa.

8.päivä: Avignon
Pyörämatka päättyy aamiaisen jälkeen.

Olen kiinnostunut tällaisesta matkasta


Lataa esite / hinnasto

Matkan kesto

8

päivää

Matka sisältää

-polkupyörävuokran (saatavana lisämaksusta myös sähköpyörä)
-yöpymiset
-puolihoidon (aamiaiset ja illalliset)
-tavaroiden kuljetuksen hotellista toiseen
-paikalliskartan
-ajo-ohjeet retkelle (englanti / ranska)

Hinta alkaen

1580

Hinnat ovat per henkilö majoituksella kahden hengen huoneessa.
Hintaan lisätään palvelumaksumme 55 € / hlö.
Matkat paikan päälle eivät sisälly pakettiin.

Kysy lisää toimistostamme matkat@pamplemousse.fi / 09 455 1121

Olen kiinnostunut tällaisesta matkasta


cross